AKS PLAST PVC ve ABS kenar bandı çeşitleri

Kenar bantları adını üretim türünden ve kullanım alanından alan inşaat, mobilya, ahşap kapı ve ofis mobilyaları sektörünün en önemli tamamlayıcı endüstriyel ürünleridir. 

AKS PLAST üretim bandında PVC ve ABS olarak iki farklı çeşit kenar bandı çalışılmaktadır.

gorsel

gorsel

 
AKS PLAST PVC kenar bantları

PVC tam adıyla polivinil klorür, mobilya ve inşaat endüstrisinde kenar bandı üretiminde en yaygın kullanılan ve farklı renk ve desende kenar bandı üretimine olanak sağlayan, akla gelen ilk hammaddedir.  AKS PLAST PVC kenar bantları yüksek kalitede, UV ışınlarına, baskıya, darbeye ve ısıya karşı dayanıklı termoplastik bantlardır.

AKS PLAST ABS kenar bantları

AKS PLAST ABS (akrilonitril-bütadien-stiren) kenar bantları içerik olarak çevre ve insan sağlığına en uygun kenar bantlarıdır. ABS de aynen PVC gibi farklı renk ve desende kenar bandı üretimine olanak sağlayan hammaddelerin başında gelir. AKS PLAST ABS kenar bantları yüksek kalitede, UV ışınlarına, baskıya, darbeye ve ısıya karşı dayanıklı termoplastik bantlardır.

gorsel

gorsel

AKS PLAST High Gloss Kenar Bantları

Parlaklık derecesi arttırılmış AKS Plast high gloss kenar bantları modern ve şık tasarımlara kalitesi ile değer katar. AKS Plast üretim tesisinde inşaat ve mobilya sektörünün taleplerine uygun olarak; PVC veya ABS polimer türünde, istenilen renk ve desende high gloss bant üretimi yapılmaktadır.

AKS PLAST Boyanabilir Kenar Bantları

Sunta veya MDF malzemeli mobilya ve dekorasyon ürünlerinin çoğunda, belirli bir dizayn için pratik bir uygulama olarak boyama işlemi yapılmaktadır. Boyanabilir kenar bandı bu tarz uygulamalar için önemli bir tamamlayıcı olduğu gibi ürünlerin kalitesi için de belirleyeci roldedir. AKS Plast boyanabilir kenar bantlarının yüksek boya tutma kapasiteleri kaliteden vazgeçemeyen firmalar için herzaman tercih edilmiştir. AKS Plast üretim tesisinde, istenilen ölçülerde ABS ve PVC olarak boyanabilir kenar bantları üretimi yapılmaktadır.

gorsel

gorsel

AKS PLAST PVC ve ABS kenar bantları nasıl uygulanır?

PVC kenar bantları esnek yapılarıyla kenar bantlama makinelerinde kolayca işlenirler. PVC ve ABS kenar bantları düz ve eğri bantlama için idealdir. Bütün klasik hot-melt tutkallarla (EVA, PA, PO ve PUR) kenar bantlama makinelerinde ısı ile işleme alınıp yüzeye tutundurulurlar. Üretimdeki en son aşama olarak tüm yüzeye uygulanan lak, bantların çizilmelere karşı daha dirençli olmasını sağlar.

Kenar bantlarının, bantlama işlemi öncesinde en az 1 gün oda sıcaklığında bekletilmesi uygulamanın istenilen kalite sonuçlanması için önemlidir. AKS PLAST PVC ve ABS kenar bantları için özel uygulama atölyelerinde, profesyonel ekiplerce, iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uygun şekilde uygulama yapılması tavsiye edilir. 

PVC ve ABS kenar bantlarının bakım ve temizliği

PVC ve ABS kenar bantları doğrudan güneş ışığından, aşırı sıcaktan ve aşırı nemden korunmalıdır. 
PVC ve ABS kenar bandı temizliği özel bir uygulama gerektirmez, piyasada bulunan plastik temizleme maddeleri ile çok kolay bir şekilde temizlenebilir. Solvent veya alkol bazlı temizlik maddeleri, ürün yüzeyinde erime yapabileceğinden, bu tür maddeleri kullanmaktan kaçınmak gerekir.

AKS PLAST PVC ve ABS kenar bantlarının içeriğinde ağır metal ve çevreye zaralı kimyasallar yer almadığından geri dönüştürülebilir.

gorsel